Механізм зняття підприємця з обліку

Загальний порядок та підстави для зняття з обліку ФОП у контролюючих органах визначені пунктом 65.10 та статтею 67 Податкового кодексу України (ПК). Детальніше ці питання врегульовуються Порядком обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (далі — Порядок № 1588) та Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI (далі — Закон № 2464).

Як платника податків і зборів

Процедури зняття з обліку платників податків у контролюючих органах визначені розділом XI Порядку № 1588.

Відповідно до підпункту 1 пункту 11.22 Порядку № 1588 підставою для зняття ФОП з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою — підприємцем (за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою), а також відомості відповідної реєстраційної картки.

Дата зняття з обліку ФОП відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП. За результатами опрацювання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП та аналізу карток особових рахунків платників податків контролюючий орган уносить до Реєстру самозайнятих осіб інформацію про дату та номер запису про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності ФОП. При цьому встановлюється обліковий стан «припинено, але не знято з обліку (КОР пусті або не закриті)».

Зняті з обліку в контролюючому органі фізичні особи — підприємці можуть бути лише у разі, якщо немає заборгованості перед бюджетом щодо сплати платежів, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи.