Правове поняття «громадська організація» міститься в Законі України № 5026-VI «Про громадські об’єднання» від 22.06.2012 р. Йдеться про добровільну спільноту громадян, що мають на меті захист певних прав, свобод та інтересів в рамках законодавства. Реєстрація громадської організації – це сукупність кроків по легалізації такого формування на підставі пакету документації та проведених заходів.

 

Компанія “Astarta” вже понад 15 років займається наданням консультацій та супроводом клієнтів на всіх етапах створення громадських організацій. Наш досвід та знання процедурних нюансів допомагають заощадити час, уникнути помилок і досягти бажаного результату з найменшими зусиллями.

 

Якщо ви вже цікавитесь питаннями про громадські об’єднання як спосіб активного залучення до суспільного життя, запрошуємо вас на бесіду з юристом. Ми порадимо вам, як правильно обрати організаційно-правову форму об’єднання, розробити статут у відповідності з законодавчими нормами та поставленими цілями, а також чітко окреслити напрямки майбутньої діяльності.

 

 Реєстрація громадських організацій - Астарта

 

Загальні засади створення

 

Окрім згаданого вище закону № 5026-VI базовим нормативно-правовим актом для легалізації будь-якого громадського об’єднання є закон №755-IV «Про державну реєстрацію…» від 15 травня 2003 р.

 

Реєстрація громадських організацій потребує врахування відмінностей такої спільноти громадян від інших утворень:

 

  1. Засновники і члени організації – виключно фізичні особи. Водночас, засновниками спілки дозволяється ставати лише юр. особам, членами – як тим, так і іншим суб’єктам правовідносин.
  2. Функціонувати громадські об’єднання можуть зі статусом юр. особи і без нього. Ці формування за будь-яких обставин не є суб’єктами підприємництва.
  3. Такі об’єднання включаються до Реєстру неприбуткових організацій. З цією метою необхідно привести статут у відповідність з певними вимогами податкового законодавства. Занесення до Реєстру ініціюється шляхом подачі заяви встановленого зразка.

 

Реєстрація громадської організації в Києві поетапно

 

За положеннями законодавства, реєстраційні дії здійснюються в головному територіальному управлінні юстиції за місцем знаходженням організації. Приміром, для столиці – це Головне територіальне управління Міністерства юстиції у місті Києві.

 

Державним реєстратором документи розглядаються протягом чітко визначеного терміну. Строк здійснення реєстраційної дії або надання відповіді про відмову в ній складає три робочих дні з дати подачі документації. Сплачувати адміністративний збір в даному випадку не потрібно.

 

Якщо обирається статус юридичної особи, то державний реєстратор після внесення запису до ЄДР передає відомості до Державної Фіскальної Служби і органів статистики. У виписці з ЄДР, яку отримує наш клієнт, вже зазначено про постановку суб’єкта на облік у контролюючих органах.

 

Реєстрація громадської організації включає кілька обов’язкових етапів:

  1. Визначення цілей і завдань.
  2. Вибір назви (слід обов’язково продумати повне найменування українською мовою, за бажанням – іноземними мовами і скорочену назву).
  3. Визначення кола засновників (саме даний аспект визначає організаційно-правову форму об’єднання – спілка чи організація).
  4. Вибір форми діяльності (зі статусом юр. особи чи без нього в залежності від поставлених завдань).
  5. Розробка порядку вступу до спільноти, зобов’язань членів.
  6. Окреслення кола повноважень керівного органу/ керівника.
  7. Регламентація порядку прийняття рішень/ проведення зборів та інших заходів.
  8. Підготовка та оформлення документів для реєстрації.
  9. Подача відповідного пакету документації на розгляд державному реєстратору.
  10. Здійснення безпосередньо реєстраційної дії – внесення відомостей до ЄДР, а також до Реєстру громадських об’єднань.
  11. Отримання виписки з ЄДР – офіційного підтвердження легалізації громадської організації.

 

Реєстрація громадських організацій - Астарта

Пакет документів

 

Послуги фахівців нашої компанії включають як розробку «з нуля», так і експертизу раніше підготованої документації для подачі державному реєстраторові. Щоб один з наших адвокатів мав змогу діяти від вашого ім’я на всіх етапах процедури «реєстрація громадської організації», попередньо слід оформити на нього довіреність.

 

Реєстрація громадських організацій відбувається на базі наступної документації:

 

  • Заява у вигляді стандартної форми для заповнення (Форма 1 при оформленні юр. особи/ Форма 20 за відсутності такого статусу)

 

  • Іноді відразу – заява про занесення до Реєстру неприбуткових організацій

 

  • Рішення про заснування (оригінал чи копія з нотаріальним засвідченням), оформлене як протокол установчих зборів (з’їзду)

 

  • Список громадян, що брали участь у зазначеному зібранні

 

  • Довідка про керівні органи/ осіб, які вправі представляти організацію для реєстраційних дій

 

  • Статут, який повинен відповідати вимогам чинного законодавства

 

Фахові правові послуги – це запорука ефективності в легалізації різних громадських проектів. Пропонуємо вам дізнатися більше про те, які особливості має реєстрація політичних партій.