Законодавством визначена процедура прийняття спадщини шляхом подачі заяви до нотаріальної контори за місцем проживання (реєстрації) спадкодавця до моменту смерті. Термін, протягом якого дозволяється подати таку заяву, обмежений 6 місяцями.

 

Проте в ряді випадків особа починає володіти й розпоряджатися спадковим майном без оформлення документів на нього. Наприклад, йдеться про догляд за будинком і присадибною ділянкою, сплату комунальних рахунків, проведення ремонтних робіт. З юридичної точки зору така ситуація може розцінюватись як фактичне прийняття спадщини.

 

До певного моменту подібний стан речей нічим не заважає особі. Але в разі виникнення потреби продати об’єкт нерухомості, розділити його між кількома співвласниками, укласти договір оренди чи переоформити угоди з комунальними службами, відсутність узаконеного права власності стає на заваді.

 

Адвокати юридичної фірми Astarta радять скористатися дозволеними законом засобами для легалізації спадщини:

  •   Варіант 1.

Встановлення через суд додаткового строку на подання заяви для спадкування нотаріусу (за наявності поважних причин пропуску цього строку).

 

  •   Варіант 2.

Встановлення факту прийняття спадщини, що теж здійснюється у судовому порядку.

 

Встановлення факту прийняття спадщини - Астарта 

Особливості процедури

Питання, пов’язані з успадкуванням майна, врегульовуються положеннями книги шостої Цивільного кодексу України «Спадкове право». При виникненні проблемної ситуації з пропуском строків прийняття спадщини юристом розглядається можливість доведення спільного проживання особи зі спадкодавцем. Адже в ст.1268 ЦКУ йдеться про необов’язковість для такої особи подавати заяву на спадкування у період шести місяців після відкриття спадщини.

 

Якщо підстави для такої схеми дій відсутні, адвокатом розпочинається робота зі збору доказів стосовно фактичного прийняття спадщини. На підставі вивчення ситуації та зібраних доказів подається позов до суду. Якщо з позивачем у цій ситуації все очевидно: ним є спадкоємець, який прагне закріпити за собою право на спадкове майно, то з визначенням відповідача в особи без фахових знань можуть виникнути проблеми.

 

У подібних справах відповідачем виступає орган місцевої влади. При відсутності спадкоємців/ усуненні їх від спадщини право власності на об’єкти нерухомості, земельні ділянки та інше майно переходять до територіальної громади. ЦКУ містить поняття «відумерлість спадщини». Йдеться про визнання судом переходу прав на спадщину до територіальної громади за наведених вище обставин.

 

У деяких випадках представники органів місцевого самоврядування не сприймають факту володіння і розпоряджання спадковим майном особою, що має підстави вважатися спадкоємцем, але не пройшла процедуру прийняття спадщини. Наприклад, особа доглядає за земельною ділянкою, що перейшла їй від померлого родича. Водночас голова селищної ради подає позов до суду про визнання відумерлості спадщини, щоб отримати змогу на свій розсуд розпорядитися цією ділянкою. В подібній спірній ситуації вихід для особи, що доглядає за землею – це подача зустрічного позову про встановлення факту прийняття спадщини. 

 

Встановлення факту прийняття спадщини - Астарта

Оформлення документів

Кожна ситуація зі спадкуванням має свої нюанси, тому за будь-яких обставин розпочати слід з візиту до адвоката. Приміром, під час бесід з нашими клієнтами ми обговорюємо перспективи розгляду справи в суді, вартість усіх тих кроків, котрі необхідно здійснити. Ми готові як консультувати, так і повністю супроводжувати клієнта в Києві чи іншому місті країни.

 

За необхідності ціна наших послуг включає встановлення факту родинних відносин, бо в деяких спадкових справах – це вирішальний аспект. Ми дуже ретельно підходимо до питання формулювання позовних вимог до суду, а також до їхнього обґрунтування.

 

Як докази для встановлення факту прийняття спадщини використовується:

  1. Підтвердження факту відкриття спадщини (свідоцтво про смерть спадкодавця).
  2. Довідки з ОСББ, сільської/ селищної ради.
  3. Квитанції про оплату комунальних послуг.
  4. Свідчення проведених ремонтних робіт.
  5. Довідка з нотаріальної контори про відмову у видачі свідоцтва на право спадщини.

 

В позовну заяву включаються відомості по те, у яких родинних відносинах перебував спадкоємець зі спадкодавцем. Адже йдеться про прийняття спадщини за законом. Також заява повинна містити перелік майна померлого.

 

Судове рішення, яким встановлюється факт прийняття спадщини не є підставою для переоформлення спадкового майна. З таким рішенням слід звернутися до нотаріуса, який видасть свідоцтво про право на спадщину.

 

Розв’язання майнових питань потребує активної позиції та фахових знань. Звертайтесь до нас, щоб набути статусу повноправного власника отриманого в спадщину майна!