Необхідність оформлення спадщини рано чи пізно виникає у більшості людей. Щоб найбільш розважливо розпорядитися своїми законними правами та не створити підстав для спорів, у ряді випадків доцільно звернутися до адвоката.

 

Юридична фірма Astarta займається вирішенням широкого кола питань зі спадкового права. Ми готові надати разові консультативні послуги, супроводжувати процедуру прийняття спадщини повністю або допомогти при розподілі майна, коли йдеться про спадкування за законом.

 

Варто зазначити: наявність заповіту далеко не завжди вирішує всі суперечності навколо спадщини. Серед потенційних ризиків – існування кількох заповітів, наявність суб’єктів, котрі мають право на обов’язкову частку спадщини.

 

Спадкування за заповітом - Астарта 

Поняття та різновиди заповіту

Правові питання стосовно спадкування за заповітом врегульовуються Цивільним кодексом України (ЦКУ), деякими іншими нормативно-правовими актами. Зокрема, цьому напрямку правовідносин присвячена глава 85 книг шостої ЦКУ.

 

Заповіт визначається законом як розпорядження фізичної особи стосовно майнових/ немайнових прав і обов’язків, що їй належать, на випадок своєї смерті. Законодавством встановлюється пріоритетність прав спадкоємців, які вказані у заповіті над тими, які набувають своїх прав за законом.

 

Спадкодавець може розпорядитися щодо передачі у спадщину дуже різних об’єктів: нерухомості та рухомого майна, комерційної власності та страхових відшкодувань, готівки та коштів на банківських рахунках. Заповіти на разі заносяться до державного Спадкового реєстру.

 

Певні особливості мають окремі різновиди заповіту:

  •       Із заповідальним відказом
  •       Із зобов’язаннями до вчинення певних дій
  •       З умовою
  •       Між подружжям
  •       З підпризначенням спадкоємця
  •       З сервітутом
  •       Секретний заповіт

 

Порядок спадкування за заповітом

Згідно ст. 1222 ЦКУ, до кола спадкоємців включаються фізичні особи (громадяни нашої держави, нерезиденти, особи без громадянства). Також спадщина за заповітом може передаватися юридичним особам.

 

Проте Україна – це держава, де чітко регламентуються права на отримання обов’язкової частки у спадщині. Окремі категорії спадкоємців не можуть бути позбавлені своєї частки ні за яких обставин. При наявності заповіту ця частка має складати 50% від того, що повинно було їм належати за законом.

 

Йдеться про таких осіб:

  •   Неповнолітні/непрацездатні діти спадкодавця
  •   Непрацездатні батьки
  •   Непрацездатна вдова/вдівець

 

Варто зазначити: за наявності заповіту прийняття спадщини не відбувається, якщо:

  1.     Документ визнається недійсним.
  2.     Спадкоємець відмовляється від спадщини.
  3.     Заповітом не охоплюється уся спадкова маса.

 

Спадкування за заповітом - Астарта 

Особливості оподаткування

Для багатьох клієнтів нашої компанії спадкування за заповітом пов’язане зі сплатою податку. Ми пропонуємо усім зацікавленим в цьому питанні звертатися до нас за консультацією. За потреби, ми зустрінемося з вами в Києві або надамо послуги в дистанційному режимі. З нашою допомогою ви зможете з’ясувати, чи зобов’язує вас закон взагалі щось сплачувати, а якщо так, то скільки саме коштів.

 

Загальні умови нарахування податку представлені в статті 174 Податкового кодексу України. Порядок оподаткування спадщини передбачає три категорії осіб щодо яких застосовуються різні ставки розрахунку:

  1. Родичі/ члени сім’ї першого та другого ступенів споріднення – нульова ставка.
  2. Успадкування від резидента, крім осіб, вказаних у пункті 1 – ставка 5% від вартості усієї спадкової маси.
  3. Успадкування від нерезидента або нерезидентом – 18%.

 

Фахівці нашої компанії подбають про те, щоб спадкоємцями за заповітом були використані їхні можливості та не допущені помилки при оформленні документів!