Задля реалізації природного прагнення подружжя до батьківства та материнства в останні десятиліття успішно розвиваються допоміжні репродуктивні технології. Проте в деяких випадках виношування дитини жінкою з фізіологічних причин є неможливим, і тому єдиним шляхом стати батьками для пари лишається сурогатне материнство.

 

В нашій державі ця медична методика допомоги при безплідді набуває все більшого поширення. При цьому як потенційні біологічні батьки, так і жінки, що готові виносити не споріднену з генетичної точки зору дитину, перебувають в достатньо ризикованому становищі у зв’язку з недостатньою урегульованістю сурогатного материнства в законодавстві України.

 

Юридична фірма Astarta надає весь необхідний перелік послуг для учасників програм сурогатного материнства. Ви можете замовити у нас як разову консультацію, так і оформлення тристоронньої угоди між генетичними батьками, клінікою та сурогатною матір’ю, а також супровід реєстрації дитини.

 

Сурогатне материнство - Астарта 

Закон про сурогатне материнство в Україні

Окремого нормативного акту, що регламентує сурогатне материнство, у законодавстві нашої країни не існує. Найбільш істотне значення серед законодавчих норм в даному контексті має стаття 123 Сімейного кодексу, яка визначає подружжя батьками дитини у разі перенесення ембріона з їхніх статевих клітин (гамет) в організм іншої жінки.

 

Нормативно-правова база нашої країни не містить значної кількості обмежень для участі в програмах сурогатного материнства. Серед заборон:

  •   Гендерна (часткова) сурогатність – наявність генетичного зв’язку між жінкою та плодом, що виношується (використання яйцеклітини сурматері). Дозволена виключно гестаційна (повна) сурогатність.
  •   Участь в програмі в якості генетичних батьків пар, що не перебувають в офіційному шлюбі, та одиноких людей.
  •   Відсутність медичних показань у біологічної матері, тобто наявність можливості самостійно завагітніти, виносити плід та народити.
  •   Участь в програмі в якості сурогатної матері жінки, котра не відповідає визначеним медичним вимогам (вік, стан здоров’я, наявність власної дитини).

 

Юридичний супровід сурогатного материнства

Основним документом, що врегульовує сурогатне материнство в Україні – є договір між зацікавленими сторонами. Правила оформлення подібних угод ґрунтуються на положеннях Цивільного кодексу.

 

Зміст подібного договору передбачає зобов’язання сурогатної матері (виконавця) виносити, народити та передати дитину подружжю, що надало генетичний матеріал (замовникам). У свою чергу замовники зобов’язуються сплатити попередньо визначену ціну.

 

Професіонали в галузі сімейного та цивільного права радять потурбуватися про включення в угоду певних особливих умов, що можуть виникнути об’єктивно, перш за все – у зв’язку з особливостями функціонування організму сурогатної матері, ембріона і дитини. Наприклад – це ризик викидня, народження дитини з вадами розвитку.

 

Вже після пологів юридична підтримка може стати в пригоді для отримання свідоцтва про народження із записом в якості батьків подружжя замовників. Такий документ видається в РАГСі Києва чи, відповідно, іншого міста. Підставою для видачі є:

  •   Заява подружжя
  •   Медична довідка про генетичну спорідненість батьків і дитини
  •   Заява сурогатної матері про згоду

 

Все може бути простішим, ніж здається, якщо ви скористаєтесь підтримкою досвідчених юристів!