Порядок надання відпусток

Хто з нас не мріє про відпустку? Кожен чекає цей час, планує, купує білети, складає плани в трудові будні. В цій статті піде мова про «юридичний напрямок» для відпочинку. Які гарантії та права має працівник, щоб плани не порушились? Адвокат нашої компанії в Києві прийде на допомогу.

 

Обов’язкове право на відпустку

Все, що пов’язано з відпусткою зафіксовано в нормативних актах, ЗУ «Про відпустки», КЗпП України, в Конституції України.

 

Особа, що працює на підприємстві всіх форм власності має право на відпустку. І національність не має значення, чи це українець, чи особа іноземець, чи особа без громадянства.

 

Якщо особа виходить на відпустку, робоче місце її зберігається і заробітна плата також. В деяких випадках особа замість вільних днів відпустки може взяти грошову компенсацію. Наприклад, при звільненні виплачуються кошти за невикористані відпустки. Також при переведенні на інше підприємства. За особистим бажанням працівник може частину днів відпустки компенсувати коштами, але тривалість відпусток за календарний рік повинна складати 24 календарних дні. Не допускається видавати кошти замість відпустки, якщо особі не виповнилося 18 років.

 

Надання відпусток - Астарта

Яка відпустка буває?

Так і хочеться сказати, що відпустка буває дуже цікавою. Але мовою юриста відпустка може бути:

  •       Щорічна основна;
  •       Щорічна додаткова, в залежності від видів діяльності підприємства чи з інших причин;
  •       Навчальна відпустка (творча, для змагання);
  •       Соціальна:
  •       Декретна;
  •       Для догляду за дитиною до 3-х років;
  •       Для усиновлення та інші види.

 

Щорічні відпустки

В трудовому законодавстві все визначено, робочі дні, вихідні, понаднормовий час, вільні дні від роботи. За робочий рік, який відпрацювала особа, надається щорічна відпустка 24 календарних дні. В залежності від того де працює особа, чи яку професію вона має, який стаж роботи, кількість днів збільшується. Наприклад, особи, які працюють у гірничорятувальних частинах мають 30 днів – воєнізований склад, й невоєнізовані – за кожні відпрацьовані 2 роки отримують 2 дні до загальної відпустки у 24 дні. А педагоги мають 56 вільних днів. Тим, хто є неповнолітній, але вже має бажання працювати надається відпустка 31 календарний день. Що стосується роботи по сезону, тут в законодавстві передбачено пропорційний підрахунок відповідно до виконаної роботи.

 

Також необхідно зазначити, що спеціальними законами передбачено порядок надання відпусток суддям, працівникам прокуратури. Щодо тривалості відпусток, то всі деталі описано також в законі. А ще відпустку можна перенести, відкликати, поділити. Навіть в таких питаннях як надання відпустки можуть бути безліч нюансів: як відбувається оплата відпусток, як рахувати стаж. Багато, багато деталей.

 

Спокійно йти у відпустку … з порадою адвоката

Чи маєте ви право на відпустку, як рахувати відпрацьований період на підприємстві, чи можете ви скористатися правом на відпустку достроково, які пільги передбачені на всі ці та інші питання допоможуть знайти відповіді професіонали юридичної фірми Astarta.  В пошуках правди, зможете суттєво заощадити час, отримавши юридичну консультацію. З досвідом нашої роботи ми переконались, що послуги юриста потрібні всім, хто працює, укладає трудовий договір. Розповідаємо окремо про режим робочого часу.

 

Ціна роботи спеціаліста визначається після вивчення документів. І варто зауважити, що в питаннях трудових спорів встановлено скорочені строки оскарження, тому потрібно вирішувати все швидко, одразу.