Один письменник сказав, що аліменти — штраф, який доводиться платити одному за помилку двох. Так, в шлюбі трапляються помилки, часто стосунки надалі між подружжям не відновлюються. Після розірвання шлюбу багато питань потрібно вирішувати, якщо немає згоди щодо утримання дитини, то необхідно подати позовну заяву про стягнення аліментів на дитину. Дорослі здатні відстояти свої права, користуються послугами адвокатів, а от неповнолітні діти потребують захисту.

 

Потреби дітей

Розглянемо питання, як стягнути аліменти на дитину з батька чи матері через суд?

 

До 18 років батьки зобов’язані утримувати дитину. Саме батьки вирішують яким способом допомагати дитині та домовляються між собою. Така допомога може бути як грошова, так виражатися в певних речах та предметах для дитини. На практиці зустрічається, що в рахунок аліментних виплат один з батьків виплачує кошти на рахунок дитини в банку. Кошти автоматично зараховуються на банківську картку, тобто добровільно сплачуються без примусу виконавчої служби їх відраховувати з доходу.

 

З часом, обставини, за яких відбувається стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей можуть повністю змінитися, в залежності від того, де живе дитина. Грошові кошти може бути збільшено або взагалі змінено правила виплати сум у зв’язку зі змінами обставин, що склалися.

 

Позовну заяву про стягнення аліментів на дитину подає один з подружжя, який утримує дитину та проживає з нею разом.

 

Стягнення аліментів у частці від доходу матері чи батька - Астарта 

Як визначається сума аліментів у частці від заробітку?

Суд визначає яку саме частку необхідно стягнути на користь дитини від суми коштів матері чи батька.

 

В разі, якщо дитина не одна:

  • встановлюється частка від заробітку (загальної суми отримуваних доходів);
  • зазначена в рішенні сума стягується допоки старша дитина не досягне повноліття;
  • батьки можуть звернутися до суду для перерахування частки, або надалі сума аліментів стягується без урахування частки дитини, яка стала повнолітньою.

 

Судовий наказ про стягнення аліментів

Судовий наказ це простіша форма звернення з певними обмеженнями по закону. Для прийняття судового наказу мати або батько звертається до суду про стягнення аліментів на дитину. Розподіл сум визначено в Сімейному кодексі України:

  • ¼ заробітку стягується на 1 дитину,
  • 1/3 суми доходу на 2-х дітей,
  • ½ заробітку (доходу) платника аліментів на 3-х або більше дітей.

 

Коли аліменти присуджують в твердій грошовій сумі?

Якщо немає можливості сплачувати та вирахувати аліменти в частках, то найкращим буде варіант визначення та перерахування коштів у стабільній сумі. Наприклад, якщо у батька, який повинен сплачувати аліменти на утримання дитини немає стабільного доходу, визначеного місця роботи, або коли особа отримує винагороду за свою працю у формі продукції, товару.

 

Від чого залежить розмір аліментів на утримання дітей?

Сума аліментів має забезпечувати розвиток дитини й не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Суд обов’язково з’ясовує всі деталі про життя дитини:

  • її здоров’я;
  • в яких умовах дитина проживає, де навчається.

 

А також з’ясовує всі необхідні дані про одного з батьків, хто має сплачувати аліменти:

  •   здоров’я;
  •   фінансове забезпечення та щомісячний дохід;
  •   чи є у платника ще діти або інші особи на утриманні;
  •   чи є у власності майнові права або майно;
  •   інші фінансові спроможності.

 

Перелік обставин в законі, що має з’ясувати суддя не є виключним

Під час розгляду справи суд ставить інтереси дитини на перше місце. На практиці дуже часто суд додатково витребує довідки за місцем роботи. При цьому важливим є рівність батьків у витратах на дитину, тому довідки краще надавати як батькові так і матері. В разі коли один з батьків не працює, це може бути довідка з центру державної служби зайнятості. Якщо жінка знаходиться в декретній відпустці – довідка за останнім місцем роботи. За цивільно-процесуальним кодексом суд з’ясовує чи є інші судові процеси у сторін. І в даному випадку для прийняття рішення це важливо. Наприклад, у чоловіка чи дружини є ще спір про стягнення аліментів, чи вже відбуваються відрахування коштів за судовим рішенням. Всі документи сторони надають в підтвердження своїх пояснень в суді, за необхідності, письмовий запит може зробити адвокат або суддя в підготовчому судовому засіданні, або в першому засіданні до початку слухання справи по суті.

 

Стягнення додаткових витрат на утримання дитини

 

У чому полягають додаткові трати на дитину?

Наведемо приклад, що дитина має здібності та рідні хочуть їх розвивати. У зв’язку з цим їй потрібно частіше займатися предметом, який її цікавить, відвідувати гуртки, турніри, змагання. Такі заняття завжди мають характер додаткових витрачених коштів та не можуть враховуватися з суми на першочергові потреби дитини: харчування, одяг, загальноосвітнє навчання.

 

Заява може стосуватися витрат як викликані хворобою або каліцтвом дитини. Наприклад, це купівля ліків щомісяця чи одноразово, медичних пристроїв. Як правило ці кошти є значними для загального бюджету та відносяться до додаткових витрат.

 

Трапляються випадки, коли батьки намагаються уникнути медичних витрат, посилаючись на те, що дитина отримує пенсію по інвалідності, чи ще якісь виплати пов’язані з лікуванням. Але часткове державне забезпечення не може підмінювати собою обов’язок батьків утримувати дитину та платити аліменти.

 

Люблячі батьки знають особливості дітей та намагаються брати участь у додаткових витратах, однак якщо це не відбувається в добровільному порядку, то суд визначає їх розмір в рішенні. При цьому суд враховує всі обставини, які вказують на фінансову стабільність дорослого або відсутність виділяти додаткові кошти. Потрібно брати до уваги й здібності дитини й фінансову спроможність батьків. Часто діти отримують стипендії за навчання чи разові премії, грошові відзнаки в конкурсах, однак такі виплати мають тимчасовий характер та не можуть забезпечити всіх потреб дитини.

Аліменти також відіграють роль при розгляді спору в суді про позбавлення батьківських прав, про це ми детально розповідаємо в статті. Адже якщо один з батьків окрім інших підстав ухиляється від своїх обов’язків, це має загальний вплив на обставини справи. Окрім того, суд зобов’язаний в кінцевому документі розв’язати питання щодо забезпечення неповнолітніх в разі задоволення заяви й позбавлення статусу батьків.

Консультація сімейного адвоката в Києві дає змогу обрахувати вартість бюджету, який потрібно на утримання неповнолітніх. В наші послуги входить знайти правильне рішення щодо процесуальної форми документу, місця розгляду заяви, необхідних доказів про фінансову спроможність обох батьків. Ми сформуємо повний перелік документів, які потрібно надати в суд, щоб отримати позитивне рішення. Ціна участі юриста у справі залежить від обсягу виконаних робіт.

Звертайтесь до юридичної фірми Astarta, нам довіряють.