Поняття аліментів можна визначити як певний розмір періодичних платежів, які зобов`язана сплачувати особа на користь іншої (однієї або декількох). Як правило, такий обов`язок з`являється в одного з батьків на користь іншого на утримання своєї дитини, або ж, навпаки, дітей по відношенню до батька чи матері тощо.

Однак не завжди дане питання вирішується за обопільної згодою. Тому, якщо особи не хочуть у добровільному порядку приймати участі в утриманні члена своєї сім`ї (наприклад, дитини), виникає нагальна потреба звертатися до суду з приводу стягнення аліментів. Часто суперечки виникають не лише щодо самої можливості їх сплати, але й стосовно розміру таких платежів, періодичності, способу їх отримання, строків. 

 

Справи по аліментам - Астарта

Загальний порядок стягнення аліментів

Для прикладу можна взяти найпоширенішу ситуацію: після розлучення жінка залишилася проживати разом з дитиною. Батько дитини не у повній мірі виконує (або взагалі ігнорує) обов`язок утримувати її, як то передбачено статтею 180 СК України.

Що робити жінці, якщо не досягнуто згоди у цьому питанні?

Крок 1. Підготовка та подання позову про стягнення аліментів.

На даному етапі важливо додати до заяви необхідний пакет документів (їх копії), а також докази наявності спору (наприклад, невиконання відповідачем своїх обов`язків за укладеною раніше угодою).

Справи про стягнення аліментів можуть розглядатися судом як за місцем проживання/реєстрації відповідача, так і позивача. Право вибору підсудності (територіальної юрисдикції) залишається за позивачем (стаття 28 ЦПК України).

На замітку: дана категорія справ може розглядатися також за правилами наказного провадження. У такому випадку стягнення буде виконуватися на підставі судового наказу.

 

Крок 2. Участь у розгляді судової справи.

Даний етап не є обов`язковим для позивача, але дуже бажаний. Його особиста присутність дає змогу пояснити суду свою позицію, акцентувати увагу на важливих моментах. 

Важливо! Найбільш виправданий варіант з точки зору вірогідності задоволення позову у повному обсязі – залучити до розгляду справи спеціаліста у сфері права. Адвокат по аліментам якнайкращим чином захистить права сторони у справі, як на боці позивача, так і відповідача.  

 

Крок 3. Примусове стягнення заборгованості по аліментам.

Після задоволення позову на підставі заяви позивача суд видає виконавчий лист/судовий наказ. Даний документ можна подати до Державної виконавчої служби. У випадку виникнення заборгованості державний виконавець повинен самостійно вчинити відповідних примусових заходів для її ліквідації. Якщо борг залишився після досягнення дитиною 18 років, стягувач може подати новий позов про стягнення такої заборгованості.

 

Визначення розміру аліментів

Подаючи заяву до суду, позивач (заявник у наказному провадженні) сам повинен вказати, який розмір аліментів бажає отримати від відповідача, враховуючи законодавчо встановлені межі. Якщо він визначається судом у частці від усіх видів доходу відповідача, розмір на 1 дитину може становити не більше 25%, на 2-х – третини, на 3-х і більше – 50% від доходу. 

При цьому сума аліментів повинна бути більше чи дорівнювати 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Згодом можлива зміна розміру аліментів.   

 

Способи отримання аліментів на дитину чи іншого члена сім`ї можуть бути різними:

  1. Через касу підприємства отримувача аліментів.
  2. «На руки» від платника.
  3. Безготівковим грошовим переказом на картковий рахунок.
  4. Поштовим переказом.

До відома: сурогатне материнство в Україні не дає підстави стягнення аліментів на користь особи, яка народила немовля.

 

Справи по аліментам - Астарта

До кого звернутись за допомогою?

Позови щодо стягнення аліментів, на перший погляд, не відносяться до складної категорії справ. Проте позивач або відповідач нерідко опиняється у складній ситуації, не знає яким чином краще вчинити, аби досягти позитивного для нього результату. Саме адвокат по аліментах допоможе вийти зі складного становища.

Юридична фірма Astarta в Києві пропонує свої послуги у сфері трудового, адміністративного, цивільного права, стягнення заборгованості за виконавчими документами, в тому числі аліментів:

  • Усні та письмові консультації адвоката;
  • представництво інтересів клієнта в суді та інших установах/організаціях;
  • оскарження постанов про притягнення особи до адміністративної відповідальності;
  • безпосередня участь під час примусового виконання судових рішень.

 

Скористатися цими та іншими видами допомоги спеціаліста у сфері права зможе кожний, оскільки вартість наших послуг доступна усім категоріям осіб (фізичним чи юридичним).  До речі, наші адвокати готові захищати ваші інтереси не лише у Києві, а й на території всієї країни.  

Професійний та своєчасний захист гарантовано!