Законодавством закріплюється зобов’язання батьків забезпечувати дітей до повноліття, а за деяких обставин – і після досягнення 18 років. Коли мати/ батько проживає окремо від дитини, то має брати участь в утриманні шляхом надання грошової, іншої допомоги за домовленістю. Відмова від цього – одна з найпоширеніших причин сімейних спорів.

 

Юридична фірма Astarta надає підтримку з розв’язання широкого кола питань, пов’язаних зі сферою сімейних правовідносин. Нашими фахівцями здійснюється супровід досудового та судового вирішення спорів стосовно виплати аліментів, інших сімейних спорів. Консультативні послуги можна отримати не тільки у Києві, в нашому офісі, але й у віддаленому режимі (з допомогою телефону чи інтернет-зв’язку).

 

Законодавче врегулювання

Питанням стосовно реалізації зобов’язання утримання повнолітніх дочок і синів присвячена окрема глава 16 Сімейного Кодексу України (СКУ). Даний напрямок правовідносин врегульовується нормами Конституції, Цивільного та Цивільного процесуального кодексу.

 

Статтею 198 СКУ закріплюється законодавче положення про стягнення аліментів на повнолітню дитину при її непрацездатності. В статті 199 йдеться про обов’язок того з батьків, що не проживає з дитиною, забезпечувати її після виповнення 18 років за обставин продовження навчання.

 

Не слід плутати механізм дії вищевказаної правової норми з положеннями СКУ про стягнення додаткових витрат на дитину. В статті 193 СКУ теж йдеться про витрати на перебування дитини у навчальному закладі. Проте мається на увазі період до повноліття.

 

Стягнення аліментів на повнолітню дитину яка продовжують навчання - Астарта 

Умови стягнення аліментів після повноліття дитини

  1. Продовження навчання (на денній формі (стаціонарі) зі щоденним відвідуванням навчальних занять та підготовкою домашніх завдань, що позбавляє можливості самостійно заробляти на проживання).
  2. Вік 18-23 роки (після 23 років чи у разі припинення навчання аліменти не можуть виплачуватись, бо молода людина вже мала достатньо часу для здобуття спеціальності та подальшого працевлаштування).
  3. Матеріальна спроможність батьків надавати підтримку (здоров’я, вік, інші причини непрацездатності визнаються обґрунтуваннями для невиплати аліментів на час отримання освіти дочкою/ сином після 18 років).

 

Особливості розрахунку

Аліменти на повнолітню дитину, яка продовжує навчання, обраховуються з прийняттям до уваги наступних витрат:

  •   Вартості навчання
  •   Придбання підручників/ інших необхідних освітніх матеріалів
  •   Проживання/ проїзду до навчального закладу

 

Згідно з рішенням Верховного Суду у справі №346/103/17 від 23 січня 2019 р. аліменти сплачуються включно і під час канікул.

 

Якщо обсяг виплат визначається судом, то враховуються наступні фактори:

  •   Здоров’я/ матеріальні статки дитини/ платника аліментів
  •   Наявність у платника аліментів ще дітей, осіб на утриманні
  •   Володіння платником аліментів майном, фінансовими коштами, корпоративними правами

 

Досудове розв’язання спору

З допомогою адвоката, як медіатора (перемовника), сторони можуть без суду домовитися стосовно виплати аліментів на період навчання повнолітньої дитини. Такий варіант цілком досягнений, та дозволяє заощадити час і нерви.

 

Згідно зі статтею 189 СКУ подібна домовленість між батьками закріпляється договором, що підлягає в обов’язковому порядку нотаріальному посвідченню. Серед ключових пунктів договору – розмір та строки аліментних виплат. Якщо виплати планується здійснювати у твердій грошовій сумі, то в умови договору включаються зобов’язання стосовно індексації.

 

Судовий розгляд спору

Позов до суду про стягнення аліментів на повнолітню дитину, що продовжує навчання, може подати:

  1.     Той з батьків, з котрим перебуває дитина.
  2.     Сама дочка/ сам син, що продовжує навчатися.

 

Цивільні справи подібного змісту допускається вирішувати у порядку спрощеного позовного провадження. Якщо судом задовольняється вимога позивача, то аліменти призначаються у твердій грошовій сумі чи у частці (відсотках) від доходу платника аліментів. До уваги береться не тільки заробітна плата, але й прибутки з інших джерел.

 

Після набуття судового рішення щодо стягнення аліментів законної сили обставини, що вплинули на визначення розміру стягнення, можуть змінитися. Кожна зі сторін вправі подати до суду новий позов з вимогою змінити розмір, строки або скасувати ці періодичні платежі.

 

Звертайтесь за фаховою правовою допомогою до адвокатів фірми Astarta! Ми зможемо підказати зручні рішення та підтримаємо вас у разі судового процесу!